Nevěříte? Tak si přečtěte příběh, jak vracím lesk našemu privátu. Úklid bez chemie je účinný, ekologický a neškodí zdraví. Ve vzduchu po něm nezůstávají jedovaté látky, jako z běžných čistících prostředků.

Úklid většinou začínám sporákem. Posypu ho jedlou sodou a přidám pár kapek vody. Smíchám a nechám chvilku působit, ať se nečistoty trochu odlepí. Pak setřu hadříkem a sporák je opět jako nový.

Následuje kuchyňská linka. Většinou na ni stačí hadřík a voda, případně použiji ještě ocet. Při velkém znečištění lze kuchyňskou linku parádně vyčistit citronovou šťávou smíchanou s jedlou sodou, ale tento citrusový plod jsem si dnes zakázala.

Pokračuji dále. Na kohoutek se hodí ocet, nejlepší bojovník proti vodnímu kameni. Opláchnout vodou a hotovo. Dřez při větším znečištění posypu jedlou sodou a následně postříkám octem. Můžete si připomenout základní školu a dívat se, jak spolu kyselina a zásada divoce reagují. A nečistoty se rozpouštějí jedna báseň.

Stůl utřu hadříkem s vodou, vysaji koberce v pokojích a vynesu odpadky. A můžu se vrhnout do koupelny. Vanu trochu postříkám octem, který mám smíchaný v rozprašovači s vodou. Nečistoty setřu hadrou a celou plochu osprchuji. Dřez jsem myla již v kuchyni, postup v koupelně se nijak neliší :o).

A jdeme na záchod. Čistím ho podobně jako vanu, z rozprašovače na něj tryskám vodu s octem a následně čistím hadříkem. Při větším znečištění možno toaletu nejprve poprášit sodou, opět si užijete bouřlivou reakci. Proti zápachu na záchodě nasypu trochu jedlé sody do misky. Místnost provoní, když do této nádobky ještě kápnu trochu esenciálního oleje, ale ten je opět nad rámec tohoto článku.

Už zbývají jen podlahy na celém privátě, na které opět stačí voda s octem. Tím je vše hotovo.

Děkuji Monči Sohlichové za tipy a rady k eko úklidu. Je to trošku alchymie, můžete si míchat vlastní směsi a vytvářet recepty. Snad vás tento text inspiruje a i vy si budete užívat čistoty bez tvrdé chemie :o).

10 thoughts on “Ocet, jedlá soda a voda. Na běžný úklid domácnosti stačí”

 1. Inspirující. To je hodně jednoduché a funkční. Proč to lidi nedělají? Přitom to prostě musí fungovat :-).

 2. Jojo – mechanika – drátěnka a švédská utěrka či prostě silonky, staré noviny na zrcadlo a soda a ocet stačí. Komu vadí ocet tak lze citron nebo kys. citronová – to není žádná škodlivá chemie, ne? A chemie je ve finále vše, jen některá je pro nás škodlivější až škodlivá..

 3. Díky za komentáře :o). Pokud jde o citron, není samozřejmě zdraví škodlivý. Jen je dovážený z větší dálky, což zvyšuje jeho ekologickou stopu, proto osobně upřednostňuji ocet. Ale jestli čistíte citronem, je to také super a lepší varianta než běžné čistící prostředky :o).

 4. Můžu se zeptat, co byste doporučila na ucpané odpady? Tady vždycky mé snahy o eko čištění selhávají….

 5. Jak na ucpaný odpad? To je občas oříšek i pro mě :o).
  Nejlépe mi jde vyčistit manuálně.. zvonem, štětkou.. Ve vaně odšroubovat hlavici od sprchy a odpad pořádně propláchnout prudkým proudem vody, a zopakovat totéž přes dřez v koupelně, mají-li stejný odtok.
  Je-li přístup a odpad je hodně ucpaný, lze ho samozřejmě celý rozšroubovat a vyčistit (osobně zatím neumím, ale Vy nebo nějaký muž ve Vašem okolí snad ano :o).
  Jinak velmi málo ucpaný odtok jde vyčistit tak, že se pořádně prolije horkou vodou s octem.
  A drsnější recept je: Nasypte do odpadu půl hrnku sody a zalejte ji hrnkem octa. Směs začne šumět, nechte ji chvilku působit. Pak zalijte horkou vodou z konvice. Pokud se vyvalí špína, celý proces ještě zopakujte. Nakonec odpad propláchněte studenou vodou.
  Snad pomůže..

 6. Je to sice SUPER a ekologické, ale ocet prostě hodně smrdí. Nedovedu si představit, že celý byt s plovoucími parketami vyčistím octovou vodou, to bych asi pak byt vůbec od toho smradu nevyvětral 🙁

 7. Na octu mám ráda, že i když ho používám docela hojně, není v bytě cítit (ano, po nastříkání je cítit, ale ne dlouho). Bylo mi řečeno, že kyselina citronová krystalizuje, ale nejsem chemik a nemám to vyzkoušené. A do konvice na vodní kámen je také dobrý ocet, který se s vodou uvaří v konvici a pak se dá ještě použít na propláchnutí odpadů. A ocet na plovoucí podlahu bych osobně vůbec nedávala, je to moc agresivní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *