Radka Jarušková, foto: Radoslav Lánský – Technické služby, Vyškovský deník, 24. dubna 2010  18:00

Slavkov u Brna – Ve Slavkově u Brna jede už rok na plné obrátky první kompostárna ve vyškovském okrese. Obyvatelé jsou s novou službou spokojení.

Čtyři dlouhé řady zeminy leží na asfaltovém podloží. Na první pohled vypadají uklizeně, nicméně celkem fádně. Jde ale o samé srdce kompostárny, která stojí na kopci u Slavkova u Brna. Zde bakterie, houby, žížaly, červi a další organismy přetvářejí zahradní zbytky na kompost.

V sobotu uplynul přesně rok od chvíle, kdy slavkovské technické služby spustily tuto první kompostárnu v okrese. Vypadá to, že se jedná o docela úspěšný ekologický projekt, který dokáže mnohem lépe než skládky a spalovny využít odpad ze zahrad. „Obyvatelé kompostárnu vzali za svou,“ prohlásil ředitel slavkovských technických služeb Radoslav Lánský.

Lidé si službu oblíbili

Každé pondělí a úterý se do ulic Slavkova vydává sběrný vůz, který sváží bioodpad od obyvatel. Obyvatelé můžou před dům nachystat trávu, listí, slámu, větve do tloušťky dvanácti centimetrů, kůru. „Stalo se nám jen párkrát, že se ve směsi objevilo něco, co do ní nepatří. Přispívá k tomu i to, že sběr je adresný. Přesně víme, od koho nachystaný odpad pochází,“ vysvětlil Lánský.

V průběhu roku se lidé postupně naučili nové služby využívat. Zatímco na první sběr Slavkovští připravili devět tun bioodpadu, na konci listopadu se jednalo už o dvanáct a půl tun. „Celkem jsme loni od obyvatel vybrali čtyři sta šest tun odpadu,“ informoval Lánský.

Technické služby do kompostárny svážejí také například ořezené větve a pokácené stromy z veřejné zeleně. Roční kapacita provozu je devět set padesát tun. Přes zimu kompostárna odpočívala pod sněhem. Slavkovští ji spustili těsně po Velikonocích. „A hned napoprvé jsme od obyvatel odebrali přes dvacet tun bioodpadu,“ pochlubil se Lánský. K současnému zájmu o služby kompostárny přispělo, že se lidé po zimě začínají starat o svoje zahrádky a trávníky.

Rozdrcený odpad projde v kompostárně sedmdesátidenním cyklem, během něhož se z něj stane kompost. Přivezené zahradní zbytky rozprostře traktor do dlouhých úhledných záhonů.

Uvnitř nich postupně vznikne docela vysoká teplota, padesát až sedmdesát stupňů. Při ní organismy vyrábějí z rostlinného odpadu kompost. Během procesu stroj několikrát záhony převrátí. „Vzniklý kompost je čistý, bez příměsí. Vypadá dobře a vůbec nesmrdí,“ zhodnotil Lánský.

Hotový kompost si obyvatelé Slavkova zdarma berou pro svoji potřebu. „Každou středu od čtrnácti do sedmnácti hodin si pro něj zájemci mohou přijít do Panšuly v zámeckém parku,“ informoval Lánský. O tento přírodní produkt je mezi obyvateli zájem. „Za loňský rok si pro něj přišlo přes osm set lidí,“ uvedl.

Odpad čistí skládku

Kompost nicméně neslouží jen pro potřeby obyvatel. „Používáme ho také na rekultivaci skládky, dohnojování parku, alejí a trávníků,“ dodal Lánský. První rok provozu kompostárny radnici vyšel na milion korun, původní odhad počítal s osmi sty padesáti tisíci. „Nicméně kompostárna má velkou hodnotu morální,“ zdůraznil Lánský.

Slavkovští jsou s kompostárnou spokojení. „Je to dobrá věc. Dávám do ní svážet třeba trávu ze svojí zahrádky. Oceňuji, že je možné si z kompostárny pro svoji potřebu odnést hnojivo,“ řekla třeba Libuše Sťahelová.

Podobný názor má také Zdena Zvonková. „Do svozu dávám posečenou trávu i jiný odpad ze zahrady. Na podzim jsme si byli pro hotový kompost a teď jsem do něj sázela muškáty. S kompostárnou jsem spokojená, myslím, že ve městě dělá pořádek,“ řekla Zdena Zvonková. Ta vyzdvihla, že kompostárna přispívá k čistšímu ovzduší ve městě. „Lidé odevzdávají i listí, které by jinak asi pálili,“ dodala Zvonková.

objem svezeného odpadu od obyvatel
duben 2009 – 1 svoz, 9 tun
květen 2009 – 4 svozy, 31 tun
červen 2009 – 5 svozů, 39 tun
červenec 2009 – 4 svozy, 37 tun
srpen 2009 – 4 svozy, 42 tun
září 2009 – 5 svozů, 56 tun
říjen 2009 – 4 svozy, 47 tun
listopad 2009 – 5 svozů, 62 tun
zdroj: Technické služby, Slavkov

One thought on “Kompostárna zpracovala stovky tun odpadu”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *